Zwrot podatku z Austrii

Zwrot podatku z Austrii

Każdy kto pracował legalnie w Austrii i odprowadzał tam podatek do Urzędu Skarbowego ma możliwość zwrotu nadpłaconego podatku. Najważniejszym dokumentem potrzebnym do rozliczenia podatku dochodowego z Austrii jest karta podatkowa Lohnzettel (L16) – dokument, który powinniśmy otrzymać od swojego pracodawcy po zakończeniu roku podatkowego.

 

Austryiacki Urząd Skarbowy po rozpatrzeniu sprawy przelewa pieniądze na polski rachunek. Trwa to około od 3 do 6 miesięcy.

Osoby pracujące w Austrii i posiadające status nieograniczonego rezydenta podatkowego (tzn.: pracowały nieprzerwanie przez pół roku (183 dni) lub jeśli ich dochody z Austrii wynoszą co najmniej 90% wszystkich dochodów) posiadają obowiązek rozliczania się w Austrii.

Jeśli podatnik przepracował mniej niż 183 dni w ciągu całego roku, nadal może dokonać rozliczenia korzystając z fikcyjnego nieograniczonego obowiązku podatkowego. Możliwość takiego rozliczenia występuje jeśli:

– podatnik jest obywatelem UE,

– dochody podatnika spoza Austrii nie przekroczyły 11 000 EUR,

– podatnik posiada zameldowanie na terenie Austrii,

W Austrii nie ma możliwości dokonania rozliczenia wspólnie z małżonkiem . Doliczenie diet może znacznie podnieść wysokość zwrotu. Dodatkowe ulgi:

– ulga z tytułu prowadzenia podwójnego domostwa,

– ulga na dzieci (przysługuje osobom pobierającym zasiłek Familienbehilfe),

– odliczenie kosztów dojazdu do pracy,

– odliczenie kosztów leczenia.

Aby zastosować ulgę, konieczne jest posiadanie stosownych dokumentów, będących dowodem słuszności ich poniesienia. W przypadku braku w/w dokumentów warto podać adresy zamieszkania i pracy ponieważ w niektórych przypadkach są podstawą do zastosowania ulg.

Biuro rachunkowe Radom usługi rachunkowe Radom